Kolekcja medali przedstawiająca wielkich papieży w historii Kościoła zasługuje na szczególną uwagę numizmatyków. Zestaw zachwyca swoim pięknem i jakością wykonania. W jego skład wchodzą medale upamiętniające papieży XIX i XX wieku, Benedykta XVI oraz pierwszego papieża w historii – Apostoła Piotra.

Kolekcję otwiera medal upamiętniający Benedykta XVI, który jako pierwszy od 700 lat zwierzchnik Kościoła katolickiego dobrowolnie ogłosił zakończenie swojego Pontyfikatu przed śmiercią. To historyczne wydarzenie miało miejsce 28 lutego 2013 roku. Dotychczas było w sumie 266 papieży – łączenie z obecnym papieżem Franciszkiem. 11 z Pontyfikatów zakończyło się inaczej niż śmiercią papieża. Jednak w całej historii papiestwa tylko Benedykt XVI i Celestyn V zrzekli się swojego stanowiska dobrowolnie. Postaci tego drugiego papieża w kontekście ostatnich wydarzeń w Watykanie warto się przyjrzeć.

Piotr z Morrone – tak przed objęciem Pontyfikatu nazywał się papież Celestyn V – był zakonnikiem benedyktyńskim – najpierw służył w klasztorze, a następnie został pustelnikiem na górze Morrone. Stworzył wokół siebie wspólnotę, która dała początek zakonowi celestynów. Słynął z pobożności i pokory.

Wybrany na papieża został 5 lipca 1294 roku. Co ciekawe z racji tego, że nie był kardynałem, nie brał udziału w Konklawe. W jaki sposób zatem został papieżem? Otóż w 1294 roku od dwóch lat po śmierci Mikołaja IV Kościół nie miał przez dłuższy okres przywódcy. Pochodzący z różnych frakcji kardynałowie nie mogli dojść do porozumienia i wyboru nowego papieża. Na nic zdawały się prośby króla Neapolu. Dopiero płomienny list Piotra z Morrone tak zaintrygował kardynałów, że postanowili wybrać go na papieża.

W sposób interesujący przebiegło również przekazanie informacji o dokonanym wyborze nowemu papieżowi, który od kilkudziesięciu lat mieszkał w górskich jaskiniach. W tym celu wyruszył orszak złożony z kardynałów, biskupów, rycerstwa, możnych oraz plebsu. Początkowo Piotr nie chciał przyjąć daru w postaci papieskiego tronu. Niemniej po negocjacjach przystał na propozycję. Nowy papież nie zamierzał jednak poddawać się ceremoniałowi i wiódł nadal skromne życie polegające na umartwianiu się i spożywaniu tylko takiej ilości pokarmu która pozwalała przeżyć.

Źródła podają jednak,  że uwikłał się w zależność od króla Neapolu – Karola d’Anjou, stając się tym samym marionetką w rękach możnych. Nie chcąc być posądzanym o takie oskarżenia pomimo oporu otoczenia, po 5 miesiącach od konsekracji postanawia abdykować i z powrotem udaje się na górę Morrone.  Ostatecznie został kanonizowany przez Klemensa V 5 maja 1313 roku, a jego relikwie są przechowywane w katedrze w mieście Sulmona w prowincji L’Aquila.

http://www.skarbnicanarodowa.pl/strona-glowna/wielcy-papieze-w-historii-kosciola