Jeśli Twoją pasją jest numizmatyka, doskonale wiesz, że… na jednej monecie się nie kończy. Ta pierwsza jest zazwyczaj impulsem, który popycha w kierunku pogłębiania wiedzy o historii pieniądza, a w kolekcji zaczynają się pojawiać kolejne monety kolekcjonerskie oraz historyczne. Dlatego też pojawia się pytanie: gdzie je przechowywać? Jednym z praktycznych rozwiązań jest klaser. Zobacz, jaki wybrać.

Klaser na monety i banknoty na pierwszy rzut oka przypomina książkę w grubej oprawie lub biurowy segregator. Wewnątrz kryją się jednak przegródki specjalnie przygotowane do przechowywania monet – najczęściej wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego. Klasery nadają się do przechowywania numizmatów, ponieważ dobrze zabezpieczają je zarówno przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, jak i przed działaniem wilgoci, palcowaniem itp. Pozwalają również dość łatwo zorganizować kolekcję – np. tematycznie czy chronologicznie.

Kiedy klaser na monety i banknoty to dobre rozwiązanie?

Klaser to dobre miejsce do przechowywania monet zwłaszcza dla początkującego kolekcjonera. Dlaczego? Ponieważ zapewnia dobre, ale dość podstawowe zabezpieczenie dla zbiorów. Najlepiej spisuje się więc, gdy chcesz w nim schować popularne monety obiegowe z Polski czy świata o standardowej wartości. Jeśli jednak w Twoje ręce trafią np. wartościowe złote monety lub srebrne monety sprzed setek lat – warto pomyśleć o przeniesieniu ich do specjalnej kasetki, często po wcześniejszym umieszczeniu w osobnych kapslach (kapsułach ze szkła lub tworzyw sztucznych).

Jaki klaser wybrać?

Klaser do monet dobierz do specyfiki swojej kolekcji monet. Pamiętaj, że poszczególne modele różnią się m.in.:

  • formatem i rozmiarem – znajdziesz zarówno niewielkie klasery formatu A5 lub podobnego, jak i te pokaźnej wielkości,
  • „pojemnością” – a więc tym, ile monet możesz w nich umieścić. Dobierając ją, myśl przyszłościowo i zapewnij sobie dodatkowe miejsce na nowe numizmaty, które wpadną w Twoje ręce w najbliższym czasie,
  • wielkością kieszonek na poszczególne monety – zwróć uwagę, czy zmieszczą się w nich tylko numizmaty standardowej wielkości, czy również np. złote medale i inne większe elementy kolekcji,
  • zabezpieczeniem przed wypadaniem numizmatów – dobry klaser będzie miał odpowiednie zabezpieczenie kieszonek, które sprawi, że np. srebrne medale czy żetony nie wypadną przypadkiem przy przenoszeniu opakowania.

Estetyczny album na monety obiegowe

Zwróć również uwagę na samą oprawę i ogólną estetykę klasera – to istotne, jeżeli zależy Ci na estetycznej i efektywnej prezentacji zbiorów innym osobom, które pasjonuje polska numizmatyka.

A co z ceną? Najtańsze klasery kolekcjonerskie na monety kupisz już za kilkanaście złotych. Na absolutny początek to w zupełności wystarczy. Jednak z czasem, gdy Twoja kolekcja zacznie się rozrastać, pomyśl o inwestycji w bardziej profesjonalny album lub klaser do przechowywania. Takie akcesoria znajdziesz zarówno w sklepach numizmatycznych, jak i online.