Wycinanki ludowe są jednym z najlepiej rozpoznawalnych elementów polskiego folkloru. Najpopularniejsze z nich pochodzą z okolic Kurpiowszczyzny oraz Łowicza. Wśród symboli umieszczanych na wycinankach można odnaleźć wiele kształtów nawiązujących do kultury ludowej – między innymi słynnego łowickiego koguta. Został on uwieczniony w formie srebrnego numizmatu, który znaleźć można w Skarbnicy Narodowej.

Sztuka papierowych ozdób

Kolorowe wycinanki z papieru przywędrowały do polskiej sztuki ludowej z kultury żydowskiej. Na przełomie XIX i XX wieku ozdabiano nimi domy w trakcie ważnych świąt, np.: Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Poza walorami estetycznymi przypisywano im także znaczenie magiczne. Wycinanki z regionu łowickiego wyróżniają się na tle innych specyficzną techniką wykonania. Tworzą je warstwy kolorowego papieru naklejane kolejno na siebie. W ten sposób tworzone są fantazyjne kształty – między innymi popularny kogut.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale

Kogut z Łowicza – ludowy motyw

Ptak ten był jednym z najistotniejszych symboli płodności w polskiej kulturze ludowej. Piejący – zwiastował urodzaj, zaś uciekający był zapowiedzią małych plonów lub szkód w gospodarstwie. Potrawy z kogutów podawano na weselach, by zwiększyć płodność nowożeńców, czasem umieszczano koguta także pod ich łóżkiem w noc poślubną. Z różnymi zachowaniami tych ptaków łączono poszczególne zjawiska pogodowe, a ich pianie służyło do odmierzania czasu. Wizerunek koguta znajdował się na wiatrowskazach umieszczanych na dachach domów i kościelnych wieżach. Nic więc dziwnego, że ptak ten stał się jednym z najpopularniejszych motywów zwierzęcych w sztuce ludowej.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale

Srebrny medal po łowicku

Srebrny medal „Kogut Łowicki” został wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły tak, by precyzyjnie oddać kunszt ludowych wycinanek. Został wybity w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Na jego awersie umieszczono wizerunek zwierzęcia, który zachwyca intensywnością barw. Wokół niego znajdują się ludowe ornamenty, a na dole numizmatu widnieje napis „Kogut Łowicki”. Rewers również zachwyca precyzyjnie wykonanymi ludowymi wzorami. W centralnej jego części znajduje się napis „Polskie wzory ludowe”. Medal o wadze 31,1 grama i średnicy 45 mm wybito w czystym srebrze próby 999/1000. Limitacja numizmatu wynosi zaledwie 1000 egzemplarzy. Do każdego z nich dołączone jest eleganckie pudełko oraz certyfikat autentyczności.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt