Złoto oraz srebro to dwa najpopularniejsze kruszce, z których na przestrzeni dziejów wybijano monety oraz inne numizmaty. Nie ma się czemu dziwić – są postrzegane jako niezwykle wartościowe, a ich ogromną zaletą jest także wytrzymałość na upływ czasu. Każdy z nich reaguje jednak inaczej na mijające lata, dekady a nawet stulecia. Jak zachowują się srebrne monety, a jak złote? Oto najważniejsze informacje.

Pięknie połyskują, są stosunkowo łatwe w obróbce, a przede wszystkim trwałe – te cechy dotyczą zarówno srebra, jak i złota. To właśnie dlatego niemal od początków dziejów pieniądza były wykorzystywane do bicia monet – dowody na to znajdujemy w wykopaliskach archeologicznych z artefaktami sprzed tysięcy lat. A skoro zarówno srebrne, jak i złote monety przetrwały taką próbę czasu, to czy wpłynął on na nie w różny sposób?

Jaka jest różnica między srebrem i złotem?

Różnice między srebrem a złotem nie wynikają wyłącznie z odmiennego koloru obu kruszców. Warto pamiętać, że srebro jest nieco bardziej plastyczne i podatne na obróbkę, a co za tym idzie – również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne na złoto. Najważniejsza jednak, zwłaszcza z punktu widzenia numizmatyka, różnica polega na tym, że pierwszy z kruszców czernieje wraz z upływem czasu, a drugi nie.

Jak to się dzieje, że srebrne medale, monety czy biżuteria z upływem czasu pokrywają się ciemniejszą warstwą i tracą pierwotny blask? Wszystko za sprawą kontaktu metalu z dwutlenkiem siarki, który znajduje się w powietrzu. Srebro (a właściwie stop srebra, najczęściej z lekką domieszką miedzi, wynoszącą 7,5% w stopie próby 925) wchodzi z nim w reakcję, wynikiem czego jest powierzchniowa, ciemniejsza warstwa. Proces jej powstawania jest zupełnie naturalny – nie wynika np. z tego, że kruszec jest „oszukany”. Co zaś najważniejsze – można ją z łatwością usunąć, sięgając nawet po wodę z detergentem lub specjalny płyn do czyszczenia srebra.

Ale uwaga! Warstwa patyny, która pojawiła się na srebrnej monecie czy medalu, wcale nie musi być złą wiadomością. Dla wielu, których pasją jest światowa czy polska numizmatyka, to najlepsze świadectwo upływu czasu, a co za tym idzie – autentyczności danego numizmatu. Jeśli więc zaczynasz zbierać monety lub masz w domowych zbiorach pojedynczy numizmat, nie czyść go, a udaj się z nim do profesjonalisty. Podpowie Ci, co robić.

Czy złoto ciemnieje pod wpływem czasu?

Zasadniczo, złoto powinno być odporne na ciemnienie. Jeśli zaś na numizmatach takich jak złote medale i podobnych zaczyna pojawiać się warstwa patyny, to jasny sygnał, że… stop jest słabej jakości, a zawartość złota w nim jest mniejsza niż oczekiwana. Warto jednak pamiętać, że nie każda ciemniejsza warstwa na monecie musi być patyną. Pamiętaj, że zwłaszcza gdy w grę wchodzą nie monety kolekcjonerskie, a obiegowe, i to z czasów dawnych, jest więcej niż pewne, że mają one swoją historię. Przechodząc z rąk do rąk, mogły zostać zanieczyszczone i zabrudzone. W większości przypadków te niedoskonałości można również usunąć ciepłą wodą z detergentem lub specjalnym środkiem. Podobnie jak w przypadku srebra jednak, zanim usuniesz takie zabrudzenia samodzielnie, pozwól zerknąć na numizmat ekspertowi – podpowie Ci, co zrobić, aby zachował on pełną wartość.