Numizmatyka to dziedzina wiedzy, której specjalnością są monety oraz medale. Dla laika oba typy medalowych krążków wyglądają tak samo. W rzeczywistości jednak istnieje między nimi dość znacząca różnica. Jaka? Oto proste porównanie najważniejszych cech monet i medali.

Spoglądając na złote monety i złote medale, można na pierwszy rzut oka nie dostrzec różnic między nimi. I rzeczywiście. Oba typy przedmiotów:

  • powstają z rozmaitych metali – często jest to srebro lub złoto, ale także stopy innych kruszców,
  • mają najczęściej okrągły kształt – choć zdarzają się elementy o nietypowych kształtach (dotyczy to zwłaszcza medali),
  • mają awers oraz rewers, a także ranty – zarówno przód, jak i tył są pokryte jakąś kompozycją artystyczną,
  • są bite w mennicach przy wykorzystaniu podobnych technik.

Jak zatem odróżnić je od siebie? Pomiędzy monetami a medalami występują dwie zasadnicze różnice.

Monety a medale – najważniejsze różnice

Jak odróżnić srebrne monety od srebrnych medali? Wystarczy pamiętać o dwóch cechach, którymi różnią się te przedmioty od siebie.

  • Obecność nominału na monecie i jego brak na medalu

Medale są najczęściej wybijane z konkretnych przyczyn – na przykład w ramach upamiętnienia jakiegoś wydarzenia. Dlatego nie pojawia się na nich informacja o wartości pieniężnej – nie mają nominału.

  • Medale nie mogą być stosowane jako środki płatnicze

Choćby właśnie z uwagi na brak wybitego na nich nominału. Wyjątkiem jest południowoafrykański krugerrand, który – choć technicznie jest medalem – może być stosowany jako pieniądz. Jego wartość jest równa wartości kruszcu (złota).

  • Miejsce wybijania

Warto też pamiętać, że monety są zasadniczo bite przez oficjalne mennice państwowe na zlecenie banków narodowych, zaś medale mogą być bite również na zlecenie prywatne.

Monety kolekcjonerskie – czym są?

Warto przyjrzeć się jeszcze jednemu rozróżnieniu – podziałowi na monety obiegowe oraz kolekcjonerskie.

Te pierwsze – bez względu na to, czy mowa o krążkach bitych tysiąc lat temu, czy teraz – zostały stworzone z intencją wprowadzenia ich do obiegu. Korzysta się z nich więc , płacąc w sklepach lub regulując rachunki w urzędach czy bankach.

Za to monety o charakterze kolekcjonerskim są wydawane w wyjątkowych okolicznościach – dla upamiętnienia jakiegoś ważnego wydarzenia. Warto jednak pamiętać, że nadal mogą to być właśnie monety, a nie medale – mają bowiem wartość nominalną i, na upartego, można by je zastosować jako środek płatniczy. Polska numizmatyka pełna jest takich właśnie monet kolekcjonerskich – wystarczy przejrzeć dowolny katalog, aby się o tym przekonać.

Jaką więc wartość mają numizmaty? Sentymentalną i symboliczną – kryje się w nich historia, tradycja i kultura. To dlatego fanów ich zbierania przybywa z roku na rok. Jeśli więc pasjonują Cię dawne dzieje, intryguje sztuka i design, dołącz do grona kolekcjonerów. Szybko przekonasz się, jak wciągające jest to hobby.