Pasjonuje Cię numizmatyka? Lubisz oglądać wyjątkowe złote monety czy srebrne medale? Jeśli tak, czeka na Ciebie prawdziwa gratka. Również w Polsce znajdziesz wiele miejsc, w których czekają bogate zbiory numizmatów różnego rodzaju. Zobacz, które z nich szczególnie warto odwiedzić.

Eksponaty, którymi interesuje się polska numizmatyka, można odnaleźć w niemal każdym większym muzeum w Polsce. Czym innym jednak jest kilka powszechnie znanych numizmatów, a czym innym nietypowe i wartościowe zbiory zawierające zarówno dawne monety obiegowe, jak i monety kolekcjonerskie. Oto te najciekawsze.

Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie

Zaczynamy nietypowo, ponieważ od muzeum tematycznego, z papanaliami, a więc pamiątkami po papieżu Janie Pawle II. W kolekcji prywatnego muzeum, które znajduje się w centrum Częstochowy, znajduje się ponad 1 500 rozmaitych monet, w tym złote monety oraz te ze srebra i innych kruszców, a także aż ponad 6 000 medali – włączając w to złote i srebrne medale bite w różnych zakątkach świata. To największa taka placówka na świecie. Obowiązkowy punkt programu dla każdego fana numizmatyki!

Muzeum Narodowe w Warszawie

Kolekcja jednego z najważniejszych polskich muzeów państwowych jest bogata w wartościowe oraz nietuzinkowe numizmaty. Najcenniejszym w niej eksponatem jest Oktodrachma Derronów, znaleziona na terenie dzisiejszej Macedonii. To moneta pochodząca z VI wieku przed naszą erą, prawdopodobnie wykorzystana przez plemię Derronów do zapłaty perskich podatków. W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie czekają również intrygujące monety longobardzkie, niemieckie oraz anglosaskie z różnych okresów historycznych, a także bogata kolekcja monet polskich. Najcenniejsze to denary – srebrne monety bite w czasach Bolesława Chrobrego.

Gabinet Numizmatyczny Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Gdańsk, jako miasto portowe, to miejsce, w którym znaleziono liczne intrygujące numizmaty – zarówno złote medale, jak i monety, a nawet żetony. W kolekcji, tworzonej nieprzerwanie od 1981 roku przez Muzeum Archeologiczne, czekają m.in. brakteaty, a więc monety wybite tylko z jednej strony, odważniki do monet, szalki mennicze, a także osobliwa kolekcja monet podrobionych – także z wieków dawnych.

Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej

… czyli Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. Kolekcja stworzona przez Hutten-Czapskiego budziła zainteresowanie osób, których pasja jest numizmatyka, już w XIX wieku. Dziś to właśnie w krakowskim muzeum można znaleźć unikatowe monety znalezione na ziemiach polskich – w tym te z czasów greckich, ale także środki płatnicze stosowane w naszym kraju. Najciekawsze to: denary piastowskie, brakteaty hebrajskie z czasów Mieszka III, a przede wszystkim denar z czasów Bolesława Chrobrego z napisem „GNEZDVN CIVITAS”, upamiętniający słynny zjazd gnieźnieński.

Pasjonaci świata monet i medali mogą zajrzeć również do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Sukiennicach, czy do poznańskiej Pracowni Numizmatycznej Muzeum Archeologicznego, gdzie czekają m.in. wielkopolskie monety regionalne.