Biały Dom - oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA
Biały Dom - oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA

Amerykańska numizmatyka posiada fascynujące serie monet. Jedną z najciekawszych jest seria „US Presidential Dollars” rozpoczęta przez U.S. Mint w 2007 roku. Upamiętnia ona czołowe postaci amerykańskiej demokracji – prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Pomysł na tę serię zrodził się z chęci uczczenia dziedzictwa narodowego oraz uhonorowania najważniejszych osób w państwie.

Rewers każdej emisji ukazuje portret nieżyjącego prezydenta USA. Napis otokowy tworzy: imię, nazwisko i okres sprawowania urzędu przez głowę państwa. Od 2009 roku na rewersie widoczna jest także oficjalna dewiza USA – „IN GOD WE TRUST” (pol. „Bogu ufamy” / „W Bogu pokładamy nadzieję”). Awers, wspólny dla każdej monety z serii, ukazuje Statuę Wolności, nominał – 1 dolar oraz emitenta – United States of America. Na rancie znajduje się motto „E PLURIBUS UNUM” („Jedno z wielu” / „Jedno uczynione z wielu”). Monety te o średnicy 26,49 mm i masie 8,1 g wybija się z mosiądzu manganowego.

Co ciekawe dolary prezydenckie były pierwszymi monetami obiegowymi, od czasu bicia dwudziestodolarówek Double Eagle Saint-Gaudensa (1907-1933), które posiadały napisy na rancie.

Pierwszy dolar prezydencki

Program „US Presidential Dollars” zakładał emisję czterech dolarów rocznie (jedna moneta raz na kwartał). Prezydenci mieli być upamiętniani w kolejności chronologicznej. W pierwotnym założeniu, aby kwalifikować się do serii, prezydent musiał nie żyć co najmniej dwa lata przed datą bicia monety.

Serię w 2007 roku rozpoczęła moneta poświęcona Jerzemu Waszyngtonowi – pierwszemu prezydentowi USA. Do 2023 roku powstało 40 dolarów prezydenckich. Ostatni wyemitowano w 2020 roku i upamiętnia prezydenta 41. prezydenta USA – Georga H.W. Busha.

Portret Jerzego Waszyngtona z 1795 r., Gilbert Stuart
Portret Jerzego Waszyngtona z 1795 r., Gilbert Stuart

Błędy mennicze i wyższa wartość kolekcjonerska monet

8 marca 2007 roku Mennica USA ogłosiła, że 15 lutego 2007 roku nieznana liczba monet z prezydentem Waszyngtonem została wprowadzona do obiegu bez napisów na rancie (brak dewiz: „IN GOD WE TRUST”, „E PLURIBUS UNUM”, znaków mennicy, roku emisji). Szacuje się, że mennicę opuściło wówczas co najmniej 50 000 monet bez napisów na rancie. Ze względu na brak napisu „IN GOD WE TRUST” (pol. „Bogu ufamy” / „W Bogu pokładamy nadzieję”), emisje te zyskały miano „bezbożnych dolarów”.

Podobny błąd powtórzył się w przypadku dolarów upamiętniających drugiego prezydenta USA – Johna Adamsa. Emisje te również miały gładki rant. Znacznie rzadszym błędem występującym podczas emisji „Dolarów Prezydenckich” były podwójne inskrypcje na rancie. Co ciekawe, jednodolarówki na których stwierdzono błędy stały się niezwykle pożądanymi numizmatami, których cena znacznie przewyższała ich standardową wartość.

Limitowana seria uszlachetniona 24-karatowym złotem

Dolary prezydenckie od razu zyskały uznanie kolekcjonerów na świecie. Po tym jak monety opuściły mennicę i znalazły się na rynku, firmy numizmatyczne i eksperci sztuki menniczej poszukiwali sposobu dalszego uwydatnienia ich piękna. Wybór był oczywisty – postanowiono połączyć je z jednym z najbardziej szlachetnych metali, czyli 24-karatowym złotem.

Platerowanie wszystkich dolarów złotem wyeksponowało ich wspaniałe projekty, zachowując misterne szczegóły oryginalnych motywów. To właśnie w tej wersji dolary prezydenckie są dostępne w ofercie Skarbnicy Narodowej! W skład kolekcji „Słynne Amerykańskie Dolary Prezydenckie” wchodzi: 40 dolarów prezydenckich uszlachetnionych złotem, Certyfikaty Autentyczności, elegancka szkatuła na monety i Świadectwo Własności serii. Limitacja tej serii wynosi jedynie 10 000 kompletnych kolekcji.

Aby poznać szczegóły zapraszamy na naszą stronę www.skarbnicanarodowa.pl