Mauritius to wymarzony kierunek wypraw miłośników turystyki egzotycznej. Myśląc o tej wyspie mamy przed oczami bajeczne plaże z turkusową wodą, ogromnymi połaciami pasku i palmami. Mało kto wie, ale to również kraj, który jako czwarty w historii, już w 1847 roku wprowadził do obiegu znaczki pocztowe. Najsłynniejszym z nich jest „Czerwony Mauritius”. To jeden z najstarszych i zarazem najdroższy znaczek pocztowy na świecie. Cena aukcyjna tego znaczka od lat bije światowe rekordy. W 2021 roku jeden z kolekcjonerów nabył go za 8,1 mln euro.

Znaczek pocztowy "Czerwony Mauritius" z 1847 r. przedstawia Królową Wiktorię zwróconą w lewo
Znaczek pocztowy „Czerwony Mauritius” z 1847 r. przedstawia Królową Wiktorię zwróconą w lewo

Historia tej emisji pocztowej obrosła wieloma legendami. Jedna historia argumentuje jego wysoką wartość pomyłką francuskiego grawera. Ówczesny gubernator wyspy Mauritius chciał w szczególny sposób uczcić urodziny królowej Wiktorii. Postanowił przygotować z tej okazji przyjęcie, a gości zaprosić w uchodzący za niekonwencjonalny wówczas sposób, czyli wysłać zaproszenia pocztą. Zamówił więc u wspomnianego francuskiego grawera matrycę do wydruku znaczków. Jednakże ten, zamiast napisu „post paid” oznaczającego uiszczenie opłaty pocztowej umieścił błędne wyrażenie „post office”. Gubernator wpadł w szał i ograniczył wydruk znaczków do 500 sztuk. Ten splot wydarzeń sprawił, że dziś „Czerwony Mauritius” jest znaczkiem unikalnym i pożądanym przez filatelistów z całego świata.

Filatelistyka i numizmatyka to dwie pasjonujące dziedziny kolekcjonowania, które pozwalają odkrywać historię, kulturę i sztukę. Zarówno miłośnicy znaczków, jak i numizmatów, mają okazję cieszyć się pięknem i różnorodnością swojego hobby. Zarówno filatelistyka, jak i numizmatyka mają wartość edukacyjną i emocjonalną, dlatego też zdobywają coraz większe grono entuzjastów na całym świecie. Skarbnica Narodowa znalazła sposób, aby połączyć te dwie kolekcjonerskie pasje tworząc kolekcję „Najcenniejsze znaczki świata w czystym srebrze”. Otwiera ją kolekcjonerski medal wybity w czystym srebrze – „Czerwony Mauritius”.

Replika najdroższego znaczka pocztowego na świecie „Czerwony Mauritius” z 1847 r.
Replika najdroższego znaczka pocztowego na świecie „Czerwony Mauritius” z 1847 r.

Replika każdego z legendarnych znaczków zawartych w kolekcji została przygotowana z uwzględnieniem najdrobniejszych detali, oryginalnych proporcji oraz motywów filatelistycznych. Wśród „Najcenniejszych znaczków świata” znajdą się również repliki innych unikatowych znaczków: „Czarnej Jednopensówki” z 1840 roku czy pierwszego polskiego znaczku „Polska Nr 1” z 1860 roku.

Warto się zapoznać z kolekcją „Najcenniejsze znaczki świata w czystym srebrze”, której elementy opowiadają bardzo ciekawą historię światowej filatelistyki.