Wiekowe srebrne medale, złote medale czy srebrne i złote monety historyczne interesują wielu kolekcjonerów i mocno rozbudzają naszą wyobraźnię. Z pewnością jedną z najciekawszych monet ze względu na swoją historię jest srebrne grosso pochodzące z niegdysiejszej potęgi handlowej – Republiki Weneckiej. Na czym polega wyjątkowość monety, poza tym że to właśnie od niej wzięły nazwę znane w naszym kraju grosze? Dlaczego warto posiadać jeden egzemplarz we własnej kolekcji?

Historia powstania grosso

Współczesnego polskiego numizmatyka z pewnością interesuje tło historyczne, które sprawiło że mogły powstać niegdysiejsze środki płatnicze, a dziś monety kolekcjonerskie. Historia grosso jest ściśle związana z historią Republiki Weneckiej i w pewnym sensie korzystnym biegiem zdarzeń. To kupieckie państwo zyskało na znaczeniu w dużej mierze dzięki wyprawom krzyżowym. Pod koniec XII w stulecia papież postanowił zorganizować kolejną krucjatę, a droga do Ziemi Świętej wiodła między innymi przez Wenecję, z której rycerze mieli zostać przetransportowani dalej drogą morską. Nie wszyscy krzyżowcy stawili się na krucjatę, jednak władze tego państwa domagały się w całości należnej zapłaty. Należność wyrównano sprowadzając do Wenecji srebro. Bogacące się państwo potrzebowało nowej waluty, a cenny kruszec zapewnił doskonałą sposobność do jej wprowadzenia. Otwarty dzięki krucjacie handel z Konstantynopolem zapewnił z kolei w Wenecji wiele monopoli handlowych i niezwykłe bogactwo, które przyczyniło się do popularyzacji jej waluty.

Wyjątkowa próba i długa tradycja

W ten właśnie sposób powstało srebrne grosso. O wyjątkowości grosso decyduje bardzo wysoka jak na tamte czasy próba 985/1000, co należy uznać za arcydzieło w wykonaniu ówczesnych mincerzy. W XIII wieku grosso stało się najpopularniejszą walutą na kontynencie, a jego sława jest nierozerwalnie związana z potęgą handlową Wenecji. Warto rozważyć wzbogacenie swojego zbioru właśnie o tym monetę, choćby ze względu na jej wspaniałą historię, fakt że wyznaczyła mincerskie trendy na wiele lat, a także ciekawe wykonanie.

Srebrne monety grosso w Skarbnicy Narodowej!

Egzemplarze srebrnego grosso są dostępne między innymi w Skarbnicy Narodowej. Można nabyć je pojedynczo, jak również w zestawie z inną słynną wenecką monetą – złotym cekinem. Monety wybijano od końca XII do końca XV wieku, mają więc ogromną wartość historyczną. Na awersie grosso znajdziemy wizerunek Świętego Marka z Ewangelią, a obok niego postać weneckiego doży dzierżącego flagę. Rewers zdobi z kolei postać Chrystusa na tronie, również trzymającego Ewangelię. Znajdują się tam także inicjały Chrystusa przedstawione literami alfabetu greckiego. Srebrne grosso będzie z pewnością doskonałą ozdobą i uzupełnieniem kolekcji monet historycznych. Świetnie sprawdzi się także jako upominek dla miłośnika numizmatyki lub historii. Warto pamiętać, że w dziejach pieniądza te wyjątkowe monety odgrywają pierwszoplanową rolę!