„Miłość” to wyjątkowa srebrna moneta w kształcie serca. Jej rewers został ozdobiony kwiatowymi ornamentami oraz napisem „With Love”, który został uszlachetniony czerwonym kolorem. Awers przedstawia królową Elżbietę II z profilu. Serce jest nieprzemijającym symbolem miłości – dlatego też ta moneta jest idealnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby i możliwością wyznania uczuć w niecodzienny sposób.

Historia dnia św Walentego

Historia dnia zakochanych, dnia świętego Walentego, liczy około półtora tysiąca lat. Natomiast znana nam dzisiaj forma, związana z celebrowaniem romantycznej miłości, obdarowywaniem się kartkami i upominkami, kultywowana jest od ponad dwóch stuleci. Walentynkowe tradycje znane są obecnie na wszystkich kontynentach, a choć dzień ten już setki lat temu utracił większość religijnych konotacji, pierwotnie był on ściśle związany z chrześcijaństwem.
Niewiele wiemy o postaci świętego Walentego, której wspomnienie liturgiczne dało początek obchodom Walentynek. Według katolickiej tradycji jego pochówek odbył się 14 lutego przy Via Flaminia – drodze łączącej Rzym z północnym wschodem Italii. Nie jest pewna ani data roczna, ani nawet dokładna tożsamość świętego – podobny opis powtarza się w hagiografiach wielu męczenników o imieniu Walenty, upamiętnianych zazwyczaj tego samego dnia.
Najstarsza zachowana walentynka pochodzi z początku XV stulecia – jest nią wiersz napisany przez orleańskiego księcia Karola dla jego żony, w którym określa ją jako swoją „najsłodszą walentynkę”. O głębokim zakorzenieniu święta miłości w kulturze Europy świadczy także wzmianka w „Hamlecie”, gdzie walentynką tytułowego bohatera nazywa siebie Ofelia. Pod koniec XVIII wieku tradycja wręczania wybrankom serca walentynkowych wierszyków była już tak powszechna, że w Wielkiej Brytanii wydawano kompilacje gotowych strof przeznaczonych specjalnie na tę okazję. Drukarze umieszczali też poezję na specjalnych ozdobnych kartkach, gotowych do sprezentowania. Dziewiętnastowieczne upowszechnienie usług pocztowych stworzyło znany nam dziś zwyczaj wysyłki anonimowych walentynek. Zapisywana na nich poezja stanowiła jedną z niewielu ostoi obyczajowego wyzwolenia w pruderyjnej epoce wiktoriańskiej. W 1835 roku w samej Wielkiej Brytanii nadano pocztą aż 60 tys. walentynkowych kartek. Były one bogato zdobione – dekorowano je m.in. wstążkami i koronką – a ich produkcja już wtedy miała masowy, przemysłowy charakter.
Z czasem w handlu pojawiły się inne przygotowane na ten dzień produkty, takie jak słodycze i bukiety kwiatów. Szczególną innowacją w tym zakresie wykazali się Amerykanie, wskutek czego dziś Walentynki postrzegane bywają jako element globalnej ofensywy kulturowej USA. W Stanach Zjednoczonych każdego roku wręczanych jest aż 190 milionów walentynek, które trafiają nie tylko do romantycznych partnerów, ale także dzieci lub przyjaciół. Statystycznie najwięcej otrzymują ich nauczyciele – gdy do sumy kartek walentynkowych dodać te wykonywane w szkołach, ich łączna liczba przekracza miliard rocznie.

Moneta idealna na prezent

Wyjątkowość monety „Miłość” o nominale 5 dolarów podkreśla niska limitacja – zaledwie 7500 egzemplarzy na całym świecie. Autentyczność, najwyższą jakość menniczą oraz czystość kruszcu potwierdza oryginalny Certyfikat. Emitentem monety jest Australia.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest