Numizmatyka jest hobby, które koncentruje się przede wszystkim na zbieraniu artefaktów takich jak monety kolekcjonerskie oraz obiegowe. Czy na tym jednak jej zakres się kończy? Niekoniecznie. Wśród fanów tej dziedziny wiedzy znaleźć można również zbieraczy, którzy interesują się także innymi „monetopodobnymi” przedmiotami. W ich gronie znajdują się również żetony.

Czym są żetony telefoniczne? Zajrzyj do leksykonu numizmatycznego

Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem są przedmioty przypominające monety, z których korzystało się np. dzwoniąc z budki telefonicznej. W Polsce żetony telefoniczne funkcjonowały jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Czym różnią się od „prawdziwych” pieniędzy? Przede wszystkim tym, że nie stanowią bezpośrednio środka płatniczego. Żetonem nie da się zapłacić w sklepie. Stanowią jednak swego rodzaju ekwiwalent pieniądza i mają określoną wartość. „Leksykon Numizmatyczny” definiuje je jako monetopodobne przedmioty, które służą jako dowód udzielonych świadczeń i mają charakter kontrolny lub rozpoznawczy.

Niezależnie od przeznaczenia, przyznać trzeba, że z monetami łączy je wiele cech wspólnych.

Jak podobne są do siebie srebrne i złote monety oraz żetony?

Najważniejsze podobieństwo między żetonami a monetami polega na tym, że oba przedmioty są krążkami wykonanymi z metalu. Zarówno jedne, jak i drugie mają awers, rewers oraz rant. Żetony równie często, podobnie jak monety, były bite w mennicach, a w ich przygotowanie wkładano wiele wysiłku artystycznego. Czy zatem warto je zbierać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: jak najbardziej.

Żetony telefoniczne – historia stara jak świat

Choć żetony najprawdopodobniej pojawiły się później niż monety, również mają za sobą dużą historię. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się choćby znaleziskom archeologicznym z Gdańska, który był prawdziwym „kulturowym kotłem”. Można tu znaleźć zatem ciekawe artefakty z całego świata, a w nich… mnóstwo żetonów telefonicznych. Najstarsze znalezione w Gdańsku są datowane na późne średniowiecze (końcówka XIV i początek XV wieku). Były prawdopodobnie wykorzystywane jako element pomocy ubogim – upoważniały do uzyskania konkretnej pomocy. Wyróżniają się przy tym bardzo dużym kunsztem wykonania oraz ciekawą symboliką. Dlatego też mają wartość kolekcjonerską. Dla tych, których pasjonuje światowa i polska numizmatyka, mogą być prawdziwą gratką!

A co poza żetonami?

Fani historii monet, równie chętnie jak po monety kolekcjonerskie i obiegowe, sięgają po złote medale, a także srebrne medale, rozmaite odznaczenia i inne wykonane z metali artefakty. W końcu technika ich wybijania wygląda bardzo podobnie, a wartość historyczna może być równie duża jak w przypadku środków płatniczych.

Jak więc widać, świat numizmatyki ma niejedno oblicze i obejmuje swoim zakresem bardzo szeroki zakres artefaktów – tych sprzed wieków, i tych współczesnych. Warto zgłębić ich historię i przekonać się, jak fascynująca może być!