W 2018 roku obchodzimy okrągłą, czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Rezultat konklawe ogłoszono oficjalnie 16 października 1978 roku o godzinie 18.18. Jan Paweł II został świetnie zapamiętany nie tylko w naszym kraju, ale w zasadzie na całym świecie za sprawą swoich liczny pielgrzymek. Nic dziwnego, że złote medale, srebrne medale, srebrne monety i inne monety kolekcjonerskie z wielu krajów upamiętniają tę wielką postać. Do takich numizmatów należą złote monety „Habemus Papam 1978 – 2018” o wadze jednej uncji wyemitowane w zaledwie 250 egzemplarzach w dalekim i egzotycznym dla nas Niue. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów, również ze względu na wspaniałe wykonanie i projekt tego numizmatu.

O Janie Pawle II pamięta się na całym świecie

O Janie Pawle II pamięta nie tylko polska numizmatyka. Monety kolekcjonerskie z wizerunkiem naszego ukochanego papieża powstają na całym świecie, nawet w najbardziej odległych jego zakątkach. Do takich z pewnością można zaliczyć Niue – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii leżące w Polinezji na wyspie o takiej samej nazwie. To właśnie z tego zamieszkałego przez nieco ponad 1600 osób terytorium pochodzą złote monety „Habemus Papam 1978 – 2018”, które mogą trafić również do polskich kolekcjonerów, szczególnie ceniących sobie numizmaty z papieżem Janem Pawłem II. Liczebność emisji wynosi zaledwie 250 sztuk, dlatego tak rzadki numizmat z pewnością może stać się perłą w kolekcji.

Jedna uncja czystego złota dla upamiętnienia największego Polaka

Złota moneta o nominale 100 dolarów nowozelandzkich (bo taka waluta obowiązuje na terenie Niue jako środek płatniczy) została wykonana z czystego słota o próbie 999/1000. Monety wybito w najwyższej jakości menniczej z wykorzystaniem metody stempla lustrzanego. Każdy z numizmatów posiada swój indywidualny numer, a jest ich zaledwie 250. Każdy kolekcjoner, który zdecyduje się wprowadzić tę szczególną monetę do swojego zbioru otrzyma ponadto indywidualnie numerowany oficjalny certyfikat emisji.

Symbolika, którą przedstawiają złote monety

O wartości złotych monet dla kolekcjonerów decyduje oczywiście także ich projekt i wykonanie. W tym przypadku na awersie znalazło się popiersie królowej Elżbiety II z racji jej zwierzchnictwa politycznego nad Nową Zelandią oraz Niue. Bardziej istotny jest dla nas rewers, na którym znajdziemy naszego wielkiego rodaka. Portret Jana Pawła II został naniesiony na numizmat przy pomocy tampondruku, czyli techniki, która zapewnia doskonałe odzwierciedlenie barw. Papież ma na sobie stułę, którą nosił w dniu ogłoszenia go głową kościoła. Hasło Habemus Papam 1978 – 2018 widnieje powyżej portretu, a pod nim znajdziemy imię, które Karol Wojtyła przyjął jako papież – Jan Paweł II – w dodatku języku polskim! Niżej umieszczono ponadto papieską dewizę Totus Tuus, czyli Cały Twój oraz herb papieski. Ten piękny numizmat będzie wspaniałą ozdobą każdej polskiej kolekcji monet, a jednocześnie podkreśla, jak wspaniale Jan Paweł II został zapamiętany na świecie jako papież pielgrzym.